piątek, 13 maja 2016

"Trzynastka" Hipolita Trojanowskiego

Książki pt. Trzynastka, autorstwa Hipolita Trojanowskiego (1920-1998), męża Julii (z domu Tomiło, 1924-1997) nie znajdzie się w żadnej bibliotece lubelskiej. Jedyny egzemplarz dostępny jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Praca ukazała się nakładem autora w 1995. Wydano ją w Kraśniku. Jest niewielka, liczy jedynie 80 stron, zawiera fotografie (m.in. zdjęcie Hipolita z papieżem Janem Pawłem II).

Trzynastka to pamiętnik, spisany przez Hipolita w związku z obchodami 75-tej rocznicy urodzin i 50-leciem pożycia małżeńskiego (1944-1994). Pomyślany został jako pamiątka spotkania z chrześniakami, które miało miejsce 13 sierpnia 1995 w Kraśniku, ale ostatecznie ukazał się później.

W katalogu Biblioteki Narodowej pamiętnik ten figuruje, nie do końca słusznie, pod hasłami "Handel - Polska - 20 w." i "Przedsiębiorstwo prywatne - Polska - 20 w.". Owszem, wiele miejsca zajmują wspomnienia dotyczące kolejnych przedsięwzięć, w które zaangażowany był autor (praca w sklepie, tartaku, masarni, cegielni itp.), ale warto zwrócić uwagę także na wspomnienia z okresu II wojny światowej - życie podczas okupacji, czy - dość szeroko opisany - pobyt w hitlerowskim więzieniu na lubelskim zamku. Moim zdaniem Trzynastka mogłaby okazać się świetnym materiałem dla badaczy historii regionu lubelskiego (dotyczy okolic Kraśnika i Modliborzyc). Oczywiście, gdyby była dostępna w jakiejkolwiek tutejszej bibliotece...

Najlepiej zawartość pracy opisuje sam spis treści:
1. Okres szkolno-młodzieżowy
2. Sklepowy-ekspedient do 1939 roku
3. Okupacja
4. Ożenek
5. Sklep masarski
6. Tartak. Przemysł drzewny
7. Spółdzielnia ogrodnicza
8. Masarnia PPS
9. Nadwyżki rolne. Agencja
10. Kamienie
11. Konopie
12. Sadownictwo towarowe
13. Budowa cegielni. Wyrób, wypał i sprzedaż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz