środa, 20 kwietnia 2016

Skąd wywodzą się moi przodkowie?

Postawione w tytule pytanie spędza mi sen z powiek już od dawna. Lata przeglądania dokumentów, wyszukiwania informacji w archiwach i urzędach, nie przyniosły oczekiwanych odpowiedzi. Albo inaczej - przyniosły, ale nie w każdym przebadanym przypadku. O ile większa część rodziny prowadziła osiadły tryb życia (całe lata mieszkała w okolicach tej samej miejscowości), o tyle inni zmieniali miejsce zamieszkania praktycznie z roku na rok (nie zostawiając oczywiście potomnym żadnych wskazówek, dokąd się przenoszą).

Niestety, moje poszukiwania nie sięgają jeszcze głęboko - do tej pory z trudem przebrnęłam przez wiek XIX, tylko w wypadku dwóch rodów sięgając do początków XVIII-tego stulecia...

Skąd wywodzą się moi przodkowie? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie biorąc pod uwagę pokolenie pradziadków - 8 nazwisk, czyli 8 potencjalnych "gniazd" rodowych:


Tomiło, Wolscy - przynajmniej od połowy XVIII wieku mieszkali w Modliborzycach (woj. lubelskie).

Działakowie, Miernikowie - cały XIX wiek (i pewnie też wcześniej) zamieszkiwali okolice Suchedniowa (woj. świętokrzyskie).

Cichowie - cały XIX wiek (a pewnie i wcześniej) zamieszkiwali okolice Chrobrza (niedaleko Pińczowa, woj. świętokrzyskie).

Hoffmannowie (Hofmanowie) - co najmniej od połowy XIX wieku mieszkali w okolicach Grabowa, Grajewa i Szczepankowa (woj. podlaskie). W latach 20-tych XX wieku już w Radomiu (najprawdopodobniej). A gdzie wcześniej? Wiadomo, że samo nazwisko wywodzi się z języka germańskiego. Czy i oni przybyli z tych terenów?

Weryńscy - na pewno pod koniec XIX wieku mieszkali w Mielcu (woj. podkarpackie). Bardzo możliwe, że mieszkali tam już od dłuższego czasu - kroniki notują przybycie Weryńskich do Mielca już w XVII wieku. Ale skąd się tam wzięli? Tego jeszcze nie ustaliłam.

Terleccy - pod koniec XIX wieku mieszkali we Lwowie. Podejrzewam, że przybyli z innych regionów, ale nie udało mi się tego jeszcze dokładnie ustalić. Bardzo prawdopodobne są Czerniowce (ob. Ukraina). Jeżeli chodzi o samo nazwisko, pochodzi ono od miejscowości Terło w dawnej ziemi przemyskiej, dziś w granicach Ukrainy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz