środa, 18 grudnia 2013

Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Auschwitz-Birkenau (Ludwik Cichy senior)

Chciałabym dowiedzieć się więcej o okolicznościach aresztowania i śmierci Ludwika Cichego (seniora).

Złożyłam w tej sprawie podanie do radomskiego oddziału IPN-u (w końcu badają również zbrodnie hitlerowskie, chociaż bardziej te popełnione po 1944 roku). Niestety, szanse na uzyskanie jakichś informacji widzę niewielkie - akta radomskiego gestapo podobno się nie zachowały.

Przy okazji wizyty w IPN-ie udało mi się porozmawiać z pracującym tam historykiem zajmującym się regionem radomskim. Dał mi dane kontaktowe do dwóch osób, które mogą coś wiedzieć o losach pradziadka (do sprawdzenia). Powiedział mi też, że w czasie II wojny światowej działały w Radomiu co najmniej trzy organizacje konspiracyjne: Organizacja Wojskowa kojarzona z P.P.S., Tajna Organizacja Wojskowa oraz Służba Zwycięstwu Polski/Związek Walki Zbrojnej.
Według opowieści rodzinnych pradziadek należał właśnie do tej ostatniej, ale niestety akurat o jej początkach w regionie zachowało się najmniej informacji.

Dostałam również namiary na książki, w których mogły być jakieś przydatne informacje* i na materiały z Archiwum Państwowego w Radomiu. Udało mi się sprawdzić dopiero część sygnatur - na razie bez pozytywnych efektów. Nie było nazwiska pradziadka ani w księgach meldunkowych z ulicy Moniuszki (dane za rok 1940), ani w sporządzanych po wojnie zestawieniach mieszkańców Radomia wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Może będzie coś w wykazach osób prowadzących w czasie wojny handel w mieście (do sprawdzenia przy okazji kolejnej wizyty w Radomiu).

Wysłałam też zapytanie o pradziadka do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kiedyś dostaliśmy od nich kopię aktu zgonu, ale z informacji zawartych na stronie internetowej można wywnioskować, że mają coś więcej:

Z danych zawartych w Repozytorium Cyfrowym
Cichy, Ludwig - ur.1887-08-22, numer obozowy:10506,
uwagi: W archiwum i zintegrowanych danych cyfrowych znajduje się więcej niż jeden dokument dla tej osoby/In the Archives and integrated digital collection are more than one document for this person

Z danych zawartych w tzw. Księgach Pamięci - Transporty Polaków do KL Auschwitz z Radomia i innych miejscowości Kielecczyzny
Cichy, Ludwik - ur.1887-08-22 (Chroberz), numer obozowy:10506, zawód:kupiec, uwagi:zgin. 13.3.1941 w KL Auschwitz* W książce Józefa Romana Rybickiego, Notatki szefa warszawskiego Kedywu.. opisane były początki radomskiej T.O.W., w tym okoliczności aresztowania komendanta okręgu Stanisława Cyrańskiego (aresztowany 24 stycznia 1941, wywieziony do Auschwitz tym samym transportem co Ludwik Cichy; numer obozowy 10518). Członków organizacji zdradziła krewna jednego z nich (pisała donosy na gestapo).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz