czwartek, 28 listopada 2013

Akt zgonu Heleny Cichowej (Łuków, 21 lutego 1945)

Podczas jednej z wycieczek w poszukiwaniu korzeni trafiliśmy do Łukowa (woj. lubelskie). Udało nam się odnaleźć tam grób prababci Heleny Cichowej z Hofmanów (pisałam o tym tutaj). Byliśmy też w kancelarii parafialnej Kolegiaty p.w. Przemienienia Pańskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć dotyczący prababci wpis z księgi zgonów. Oto jego treść:

Działo się w mieście Łukowie dnia 21 lutego 1945 o godzinie 14.00. Stawiły się: Gertruda Lewoncewicz i Eleonora Dziochówna pełnoletnie mieszkanki miasta Łukowa i oświadczyły, że dnia dzisiejszego o godzinie 8.00 rano umarła w Łukowie Helena z Hofmanów Cichowa lat 45 mająca wdowa po zmarłym Ludwiku Cichym staroście, urodzona w Grabowie powiat Kolno, zamieszkała w Łukowie, córka Stanisława i Józefy z domu Kuczas, małżonków Hofmanów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Heleny Cichowej akt ten stawającym przeczytany przez nas i przez nich podpisany został. Utrzymujący akta Stanu Cywilnego Proboszcz ks. Andrzej Maiurkiewicz.

(podpisy)
Gertruda Lewoncewicz, Elenonora Dziochówna


Źródło:
Akta Parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie, Księga zmarłych 1944-1945 (nr 45), s. 27, nr wpisu 53.

W rodzinnym albumie zachowało się - jedyne tego typu - zdjęcie nekrologu informującego o pogrzebie, a także dwie fotografie z pogrzebu prababci.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz